Az égési sérülés súlyosságának felmérése és kezelése
Az égési sérülés meglehetősen gyakori és nagyon fájdalmas sebesülés, elég nyáron a kelleténél tovább tartózkodni a napon vagy egy pillanatnyi figyelmetlenség és máris megtörténik a baj. A következőkben bemutatjuk a különböző súlyosságú égési sérüléseket és azok kezelési módjait.
A súlyosabb égési sérüléseknél különösen fontos a szakszerű ellátás, hogy megelőzzük az ilyen esetekben könnyedén előforduló fertőzéseket és esztétikai szempontból is a lehető legkedvezőbb gyógyulást érjük el.
Az égési sérülések fokozatai és ismertetőjegyeik
Mielőtt megkezdenéd az elsősegélynyújtást, mindig mérd fel az égési sérülés súlyosságát és ennek megfelelően cselekedj!
Elsőfokú égési sérülés. Ez a leggyakoribb és legkönnyebb égési sérülés. Az égett területen a bőr piros és rendkívül érzékeny. A sérülés csak a bőr felső rétegét érinti, ilyen sérülések gyakran napozás vagy túlzásba vitt szoláriumozás esetén keletkeznek.
Másodfokú égési sérülés. A másodfokú égési sérülések nagyobb fájdalommal járnak, mint az elsőfokúak és duzzanatok, hólyagok jelenhetnek meg a bőrön. Kialakulhat egy komoly napégés eredményeként, de konyhai balesetek során is, például, ha kis mennyiségű forró olaj fröccsen a bőrre vagy valamelyik testrész véletlenül hozzáér a gáztűzhely egy forró pontjához. Ilyenkor az égés már a bőr második rétegét is érinti.
Harmadfokú égési sérülés. Ez az egyik legkomolyabb égési sérülés. Akkor beszélünk harmadfokú égési sérülésről, ha az összes bőrréteg átégett és az égés elérte a mélyebben fekvő szöveteket. Felszíne piszkosszürke vagy halvány, viaszos hatású, maga a seb sok esetben nem fáj az idegek elhalása miatt.
Negyedfokú égési sérülés: Itt a szövetek elszenesednek és az égés egészen az izmokig, idegekig és csontokig terjed. Az idegek elhalása miatt a seb a legtöbb esetben fájdalmatlan.
A könnyű égési sérülések kezelése
Könnyű égési sérülésnek nevezzük az elsőfokú égéseket és az olyan másodfokú égési sérüléseket, melyek 7-8 cm-nél nem nagyobb átmérőjűek.
- Hűtsd le a sebet. Tartsd a sérült területet folyó víz alá, 10-15 percig. Jeget ne rakj rá, mert az további sérüléseket okozhat az égett bőrön.
- Elsőfokú égési sérülés esetén nem szükséges bekötöznöd a sebet, hiszen a szabad levegőn jobban gyógyul. Ilyenkor elég, ha bekened Burn Free géllel, mely hűsíti és a fájdalmat is csökkenti.
- A másodfokú égési sérülést ajánlott bekötni, mivel ilyenkor megvan a kockázata, hogy szennyeződés ragad bele. A Burn Free kötszerek remek nedvszívó képességűek, nem ragadnak a sebbe, emellett hűsítik azt és csökkentik a fájdalmat is. Legalább naponta egyszer cseréld a kötést
- Ha még mindig fáj, akkor bevehetsz egy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót.
- Bár az ilyen sebeknél alacsony az elfertőződés kockázata, figyelj oda ennek jeleire.
A súlyos égési sérülések kezelése
Súlyos égési sérüléseknek nevezzük a nagy kiterjedésű másodfokú égéseket, valamint a harmad- és negyedfokú égési sérüléseket. Az ilyen sérülésekkel azonnal el kell látogatni egy orvoshoz vagy mentőt kell hívni. Különösen súlyos sérülésről beszélünk, ha a seb az arcon, lágyékon, kézen, lábon vagy nagy ízületek (pl. térd) közelében helyezkedik el.
- Keress fel egy orvost vagy azonnal hívj mentőt, a helyzet súlyosságától függően.
- Ne próbáld meg eltávolítani a sebből a beleégett ruhadarabokat és egyéb anyagokat, mivel ez vérzést okozhat. A sérülés közelében lévő, nem égett ruhadarabokat és ékszereket azonban eltávolíthatod, melyek esetleg akadályozhatják az orvosok vagy a mentősök munkáját.
- A segítség megérkeztéig hideg vizes ruhával időnként lapogasd meg a sebet, ezzel csökkentve a testhőmérsékletet. Jeget semmiképpen ne használj és a hideg vizes borogatást is csak rövid ideig hagyd a seben.
- Készülj fel arra, hogy a sérült sokkos állapotba kerülhet. Figyelj a sokk jeleire, például: gyenge vagy túl erős pulzus, eszméletvesztés, verejtékezés, zavartság. Ha lehetséges, emeld a sérült testrészt a szív fölé, ezzel csökkentve a sokk kialakulásának veszélyét.
- Maradj nyugodt, végig maradj a sérült mellett, amíg a segítség megérkezik.